Dövme Makinası Nasıl Çalışır?

Dövme makinası çalışma prensibi, dövme sanatı ile ilgilenen kişiler kadar ilk defa dövme yaptıracak kişileri de yakından ilgilendiren bir konudur. Modern yapıdaki dövme makineleri günümüzden çok eski dönemlere kadar uzanan zamanlardaki dövme yapmak için kullanılan makineler ile tamamen aynı prensibe göre çalışmaktadır. Dövme makinası çalışması, temelde makine üzerinde yer alan elektrik devresinin açılıp kapanması ile çalıştığı için ucunda mürekkep bulunan iğneyi aşağı yukarı yönlü hareket ettirerek deri altında dakikada 3000 tane hızda delik açarak gerçekleşmektedir.

Bobinli Dövme Makineleri

Bobinli dövme makine modelleri, genellikle iki bobine sahiptir. Elektromanyetik prensiplere göre çalışan bu aygıtlar, makinenin bünyesinde bulunan bobin mekanizma sayesinde elektrik akımını hareket enerjisine çevirebilmektedir. Bobinli dövme makinelerinin en önemli parçası bobindir. Makineye gelen elektrik akımı, makinenin kullanılabileceği voltaja bir adaptör yardımıyla çıkarılır. Daha sonra adaptör ile ayarlaması yapılan voltaj, bobin içine sarılı dirençlerden geçerek elektrik akımını manyetik biçime çevirir. Bu sayede çekiç adı verilen parça dövme makinesi önünde ileri geri hareket ederek iğneyi temel olarak verilen voltaj oranında hız kazandırıp deri üzerinde mürekkebin işlenmesini sağlar.
Bobinli makinelerin yapılarına bağlı kullanım özellikleri ve alanları çeşitlilik gösterir. Dövmede gölge tekniğinde de bobinli makineler kullanılabilir Shading adı verilen alanları boyamak için en çok tercih edilen dövme makineleri bobinli makinelerdir.

Rotary Dövme Makineleri

Rotary dövme makinesi modelleri de dövmecilik işinde en çok kullanılan parçalardan birini oluşturmaktadır. Elektromanyetik devre prensibini ileri bir seviyeye taşıyan ve bobinli dövme makinelerine oranla çok daha teknolojik bir yapıya sahip olan rotary dövme makinelerinde ufak bir elektrik motoru ile dönel devinim ilkesi kullanılır. Bu dövme makineleri dönel devinim prensibini taklit ederek dövmenin başarılı bir şekilde deriye işlenmesini sağlamaktadır.
Günümüzde dövmecilik alanında sık kullanılan rotary makineler son derecede ileri teknolojik gelişmelere uğramıştır. Bu sebeptendir ki bir çok dövmeci tarafından rotary makine kullanımı tercih edilmektedir. Her türlü ihtiyaçlara avantajlı bir şekilde çözümler üreten bu dövme makineleri ile dövme sanatçıları sanatlarını konuşturmayı başarabilmektedir.

Profesyonel Dövme Yapımı

Dövme yapımında profesyonel bakış için ihtiyaç duyduğunuz desteği firmamızın deneyimli dövme sanatçılarından edinebilirsiniz. Dövme yaptırmak özen ve deneyim isteyen bir süreç olduğu için bu alanda tecrübeli dövme sanatçıları ile hayallerinizdeki dövmeyi gerçekleştirebilirsiniz. Dövme makinası çalışması prensiplerine hakim olan deneyimli dövmeciler ile iletişime geçmek için web sitemizi kullanabilirsiniz.