Dövme İğneleri Nelerdir?

Dövme iğne modelleri, bir dövmenin başarılı ve istenen biçimde deriye işlenmesini sağlayan en önemli dövmecilik ekipmanları ve parçalarından biridir. Doğru dövme iğnesi kullanılarak hem istenen dövmenin en ince ayrıntıları kolaylıkla yapılabilmekte hem de dövmecilerin sanatlarını daha rahat konuşturmaları sağlanabilmektedir. Bu yüzden dövme iğneleri birbirinden farklı boyut ve standartlarda olduğu için farklı dövme ihtiyaçlarında tercih edilmelidir.

Dövme İğnesi Seçimi

Dövme iğne seçimi, deneyim ve bilgi birikim isteyen bir süreçtir. Elektrik akımı, dövme makinesi içindeki bakır bobinler üzerinden ilerleyip iki bobini bir mıknatısa dönüştür. Bobinler üzerindeki armatür demir çubuk iğne ile bağlantılı olduğu için, bobinlerin mıknatısları aktif olup manyetik akım devreye girince çubuğu aşağı iter ve iğnenin deri altına girmesi sağlanır. İşte bu noktada doğru dövme iğnesi seçimi çok önemlidir. Çünkü yanlış iğneler ile dövme yapılırsa, istenen şekil veya biçimlere ulaşmak bir hayli zorlaşacaktır. Bununla birlikte dövme yaptıran kişinin derisinde de minimum tahribat bırakmak ve aynı zamanda dövmenin hızla iyileşmesini sağlamak için doğru dövme iğnesi seçimine dikkat edilmelidir.
Dövme İğnelerinde Sayım ve Çap Seçimi
Dövme iğnelerinde sayım ve çap ayarlama kısmı, özellikle dövmecinin kendi mesleğindeki bilgi birikimi ve tecrübesini gösteren en önemli detaylardan biri olarak öne çıkmaktadır. Dövme iğnesi boyutlandırmanın teknikleri, tahmin edildiğinden çok daha basittir. Sayım, iğneye dahil edilen iğnelerin sayısı olarak önem taşımaktadır. Dövme iğnesinin çapı ise, iğnelerin merkezi bir çubuk etrafında toplandıklarında ne kadar genişliğe sahip olduklarını gösteren ölçüdür. Dört iğne çapının bir örneğine bakacak olursak:
• Boyut 6 = .2 milimetre
• Boyut 8 = .25 milimetre
• Boyut 10 = .30 milimetre
• Boyut 12 = .35 milimetre
Görüldüğü üzere dövme iğnelerinde sayım ve çap seçimi sırasında bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Dövme iğnesi çapı ne kadar büyükse, dövme iğnesi kalınlaşır ve bir kerede daha fazla alan doldurulur. Bu yüzden küçük çizgiler için daha iyi ve daha büyük gölgeleme yapabilme imkanı sunar.

Dövme İğnesi Boyutları

Dövme iğnesi boyutu ayarlama işlemleri tecrübe isteyen bir iştir. Nasıl bir dövme yapılıyorsa dövme sanatçısının ona uygun iğne boyutlarını seçmesi çok önemlidir. Eğer kalın çizgiler veya gölgelendirme yapılacaksa, daha fazla yuvarlak olan dövme iğneleri tercih edilmelidir. Çok yönlü olan iğne modellerinden Magnum ise renkle çalışmak için en çok tercih edilen ekipmanlardır.