Dövme Boyaları Nelerdir?

Dövme boya ve mürekkepleri, dövme yaptırmak isteyen her yaştan kişinin mutlaka dikkat etmesi gereken noktalardan biridir. Dövme boyaları hakkında önceden basit denilebilecek birkaç fikre ve bilgiye sahip olmanız, yaptırmak istediğiniz dövmenin hem öncesinde hem de sonrasında size ciddi farkındalıklar sağlayacaktır. Kafanızdaki soru işaretlerin giderilmesi için önce dövme boyaları konusuna değinmek gerekir.
Milattan önceye uzanan geçmişi ile dünyanın en eski iletişim biçimi ve mesleklerinden biri haline gelen dövmecilikte, birbirinden farklı kalitede ve kullanışlılık değerlerine sahip dövme boyları tercih edilmektedir. Bu yüzden yeni dövme yapma şekilleri ortaya çıktıkça, vücut dövmelerinde kullanılan teknikler ile birlikte dövme mürekkeplerinde de değişiklikler ortaya çıkmaktadır.

Dövme Mürekkebi

Dövme mürekkebi özellikleri ile dikkatleri çekmektedir. Son 20 yıl içinde dövme sanatının ciddi popülerlik kazanması ile birlikte em sağlık açısından hem de kalite bakımından güven veren mürekkepler ortaya çıkmıştır. Günümüzde kullanılan dövme boyaları pigment bazlıdır. Söz konusu pigmentler mineral içeriklere sahip olabildikleri gibi yapay yani endüstriyel organik temellere de sahip olabilirler.
Dövme boyaları üretimi sırasında, renk verici ana madde olan pigmentleri sıvı halinde taşımak için özel olarak tasarlanmış bir çözelti kullanılmaktadır. Yaygın olarak kullanılan bu çözelti sudan oluştuğu için çoğu dövme boyası su bazlıdır. Ancak bazı dövme mürekkeplerinin de kullanım alanlarına göre gliserin bazlı olarak da üretildikleri bilinmektedir.

Dövme Boyası Markaları

Dövme mürekkebi markaları arasından dünyaca ünlü pek çok markanın popüler ürünleri Türkiye’de de satışa sunulmaktadır. Her biri sertifikalı ve sağlık açısından onaylı olan bu ürünler ciltte herhangi bir istenmeyen durumlara yol açmadıkları için tercih sebebi olarak görülmektedir. Dövme boyaları genellikle tek kullanımlık olarak üretilmektedir. Bu yüzden dövme yaptırmaya gelen kişiler, dövme sanatçısının hijyen koşullarına uyup uymadığını da tek kullanımlık dövme paketleri ile anlayabilmektedir.
Dövme yapımında farklı renkler isteğini karşılamak için potaya koyulan dövme boyalarının artması ve kullanılmaması durumunda bu boyalarında daha sonra yeniden başka bir müşteri için kullanılması mümkün değildir. Bu boyalar çöpe atılmalı ve sonraki müşteriler için yeni dövme mürekkepleri açılmalıdır.

Dövme Sanatı Farklılıkları

Dövme sanatı incelikleri, bu alanda deneyimli kişilerin icra ettikleri dövme yapımında öne çıkmaktadır. Siz de hayalinizdeki dövme tasarımını vücudunuza başarılı bir şekilde yaptırmak için kaliteli dövme boyaları kullanan yerleri tercih etmelisiniz. Bu konuyla ilgili detaylı bilgileri web sitemiz üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz.