Dövme Yaptırmak Haram Mıdır?

Dövme yaptırma haram tartışması çok uzun bir süredir dövme sanatı gündeminde de yer edinen bir konudur. İslam dinine göre dövme yaptırmanın haram olduğunu söyleyen dini kaynaklar ve kişiler kadar dövme yaptırmanın dine aykırı olmadığını beyan eden İslami kişilikler de mevcuttur. Esasında dövme yaptırmak hakkında ilk akla gelen sorulardan biri olan haram mı helal mi tartışmasına farklı bir boyuttan bakmak gerekmektedir.

İnanışlara Göre Dövme Yaptırmak

İslami inanışa göre dövme yaptırmak, dövme yapılışında kullanan mürekkebin yani dövme boyasının derinin dokusunu bozduğu için bir kesim dini isimler tarafından haram olduğu söylenen bir işlemdir. Hocaların ve İslam alimlerinin bu konu hakkında farklı görüşleri olduğu dikkatlerden kaçmamaktadır. Çünkü dövme mürekkeplerinin su geçirmeme konusu değişiklik gösteren bir olgudur.
Derinin alt kısmına uygulanan ve pigment adı verilen dövme boyalarının deriye işlenmesiyle oluşturulan dövmenin abdest alırken sorun çıkardığı ve suyun bu dokulara ulaşmadığı öne sürülerek dövme yaptırmanın İslam dinine göre haram olduğunu savunan bir grup bulunmaktadır. Bu grubun ortaya koyduğu iddia ve görüşlere karşı olarak başka bir dini kesim de dövme mürekkeplerinin derinin alt kısmında olduğu için su ile boy abdesti almada herhangi bir sorun yaşanmadığı şeklinde karşıt görüş belirtmektedir.

Dövme Su Geçirir Mi?

Dövmenin su geçirgenliği sorusu, özellikle hayatlarında ilk defa dövme yaptırmak isteyen kişilerin merak ettiği bir konu haline gelmiştir. Dövmenin deriye işlendiği nokta derinin alt kısmıdır ve bu kısım zaten suyun doğrudan cilde temas ettiği bölüm değildir. Dolayısıyla suyun dövme yapılan bölgedeki derinin üst kısmında geçirgenlik özelliğini devam ettirdiği rahatlıkla söylenebilir.
Ancak kalıcı dövmelerin vücuttan çıkmasının imkansız olduğu için genellikle bu sektörün dışından olan kişiler, dövmelerin silinmediğini gerekçe göstererek su geçirmez özellikte olduğunu söylemektedir. Dövmelerin deri altında yapıldığı noktaya göre bu konuda da sık sık farklı görüşlerin ortaya atıldığı özellikle internet ortamında rahatlıkla görülebilmektedir. Ancak kişisel olarak dövme yaptırmak isteyen kişiler, dini inanışlarına göre bu konuda herhangi bir kesin emir ve unsur göremedikleri için gönül rahatlığı ile hayallerindeki dövmeyi vücutlarına yaptırabilmektedir.

Profesyonel Dövmeci

Diyarbakır’da profesyonel dövme sanatçısı arayışınızda, gönül rahatlığı ile tercih edebileceğiniz deneyimli kişileri, firmamızda bulabilirsiniz. Yetenekli ve hijyenik dövme yapımı işlemleri hakkında daha fazla detaylı bilgi almak ve dövme yaptırmak için siz de firmamızın kurumsal internet sitesi üzerinden bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.