Dövme Yaptırdıktan Sonra Bakım Nasıl Olmalıdır?

Yeni bir dövmenin bakımı, ciddiyet ve kararlılık isteyen bir süreçtir. Çünkü dövme yaptırdıktan sonra bölgenin komplikasyonlarından arınması ve minimum zararla dövmenin iyileşmesinin hızlandırılması için dövme sonrası bakım çok büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda cildin ve dövmenin uzun süre canlılığını korumasında da dövme sonrası bakım işlemlerine büyük önem verilmektedir. Dövme sanatçısının işini başarılı bir şekilde icra ettikten sonra, dövme yapılan bölgenin üzerine kapattığı şeffaf bandajı en az birkaç saat çıkarmamak dikkat edilmesi gereken ilk önceliktir. Diğer alternatif bakım tekniklerine ve uygulamalarına da yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Dövme Yaptırmak Can Acıtır Mı?

Dövme yaptırmanın acısı, özellikle acı eşiği düşük olduğunu söyleyen ve ilk defa dövme yaptırma heyecanı yaşayacak kişilerin en çok merak ettiği bir konudur. Doğal olarak iğneli bir sistem ve profesyonel dövme ekipmanları kullanılarak yapılan bir işlem olduğu için deri altına dövme boyasının enjekte edilebilmesi için deride belirli bir oranda deformasyon olması kaçınılmazdır. Bu süreçte dövme yapılırken acı hissetmek gayet doğaldır. Ancak bu acının katlanamayacak durumlarda olması söz konusu değildir.
Vücudun farklı bölgelerinde derinin gerginliği ve sıkılığı da değişiklik gösterdiği için bu bölgelerin birbirinden farklı şekilde acı hissiyatı oluşturmaları gayet doğaldır. Dövme yapılırken hissedilen acıya karşı konulamaz boyutlara ulaşılması durumunda ise farklı ekipmanlar ve kremler kullanılarak hissiyatın en aza indirilip dövmenin tamamlanması mümkün olabilmektedir.

Dövmenin Bakımı Nasıl Yapılır?

Dövme bakımı yapılışı konusuna geri dönecek olursak, dövmenin bakımı iyi yapılmadığı takdirde hissedilen acının iyileşmesi de o kadar gecikecektir. En kısa sürede en hızlı iyileşmeyi sağlamak için dövmenin üzerindeki bandajı nazik bir şekilde açtıktan sonra ılık suyla ve antibakteriyel sabunla dövme yapılan bölgenin yavaş bir şekilde yıkanması gerekmektedir.
Dövme yapılan bölgedeki deriye haşin davranmak deride istenmeyen komplikasyonların, şişliklerin veya kanamaların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden dövme bölgesine kurulama yaparken de oldukça nazik davranmak çok önemlidir. Cildi eşit miktarda nemlendirip temiz tutarak ve aynı amanda güneşe çıkmayarak yeni dövmenin en kısa sürede iyileşmesi mümkün olmaktadır.

Renkli Dövme Bakımı

Renkli dövme bakım işlemleri de aynı şekilde ciddiyet isteyen bir konudur. Boyaların ilk günkü parlak renklerini uzun süre koruması ve solmaması için bakım sürecinde güneşe çıkılmamasına özen gösterilmesi gerekir. Dövme salonundan çıktıktan sonra bandajın ancak 3 saat geçmesinin ardından açılması dövme sonrası bakım sürecinde dikkat edilmesi gereken bir konudur.