Dövme Nedir?

Dövme tanımı itibarıyla insanoğlunun keşfetmiş olduğu en eski iletişim yollarından biri olarak kabul edilmektedir. İnsan vücuduna yapılan dövme stillerine ve motiflerine bakıldığı zaman ilk tarihinden itibaren insan damgalamada kullanılan bir teknik olduğu görülmektedir. Dekoratif ve estetik bir görünüm ortaya koyan vücut damgalama yöntemi dövme, ilk olarak Güney Amerika kıtasında bulunan Peru’da yaşayan bir kabilede kullanılmıştır.
Dünyanın İlk Dövmesi Ne Zaman Yapılmıştır?
Dünyanın ilk dövmesi tarihi, özellikle bu konular ile yakından ilgilenen dövme sanatçılarının ve kişilerin en çok merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Milattan önce 10 binlere kadar uzanan geçmişe sahip olan dövmeler günümüze kadar pek çok format değiştirerek gelmeyi başarmıştır. Bir iletişim yöntemi olarak da bilinen dövmeler günümüzde dünyanın dört bir yanında yaptırılmaya devam edilmektedir.
Dünyanın en eski dövmesi, günümüzden tam 5268 yıl önce yaşamış olan buz adam Otzi’ye aittir. Buz adamın sahip olduğu 60 küsür dövmeye bakıldığında, bu dövmelerin büyük bir çoğunluğunun Otzi tarafından bir kısmının ise yardım alarak başkaları tarafından yapıldığı görülebilmektedir Bu yüzden dövme işi yapma anlamına gelen dövmecilik veya dövme sanatçılığı da dünyanın en eski mesleklerinden biri olarak kayıtlara geçmiştir. Dövmecilik günümüzde de ustalık seviyede el koordinasyonu ve motor beceriler gerektiren çok ciddi bir iştir. En temel içgüdülere hitap eden bu sanat dalında günümüzde farklı varyasyonlar ve akımlar da öne çıkmaktadır.

Neden Dövme Yaptırılır?

Dövme yaptırma sebepleri, kişiden kişiye göre değişmektedir. Hayata baş kaldırmak başta olmak üzere acıya katlanma hissiyatını yaşamak ve yaşadığını sonuna kadar hissetmek isteyen kişiler, bu yaşam tarzlarını dışarı vurmak ve topluma göstermek adına vücutlarına dövme yaptırmayı tercih etmektedir. Binlerce yıldır insanların dünyanın dört bir yanında gerçekleştirdiği dövme yaptırma hususu, birden fazla amacı ve ihtiyacı karşılamak için başvurulan yöntemlerden biridir.
İletişim biçimi olarak kullanılan dövmeler, karşıdaki kişiye anında bir fikir ve mesaj vermektedir. Bunun yanı sıra belirli bir zümreye ait olmak için de insanların zaman zaman dövme yaptırdıkları görülmektedir. En nihayetinde canı istediği ve estetik bir görünüm elde ettiği için de insanların dövme yaptırdıkları bilinmektedir.

Dövme Nerede Yaptırılır?

Dövme yaptırmak için herhangi bir özel yere ihtiyaç duyulmamaktadır. Gerçek dövme sanatçısı hemen hemen her koşulda ve atmosferde insanlara dövme yapabilir. Bunun yanı sıra dövme yapımı sırasında kullanılan bir takım ekipmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Diyarbakır’da yaptırılabilecek en iyi dövmeler için sanatçımız Abdullah Fidan’dan randevu alabilirsinz.